سشن های فارکس به وقت ایران ❤️ آموزش کامل مفاهیم کاربردی

4565 بازدید
سشن های فارکس

سشن های فارکس

درست است که فارکس 24 ساعته باز است، اما این بدان معنا نیست که همیشه و در تمام طول روز فعال است. زمانیکه حرکت بازار صعودی است، می‌توانید از معاملات خود، درآمد کسب کرده و حتی زمانیکه حرکت بازار نزولی باشد نیز می‌توانید درآمد کسب کنید.

اما زمانی که بازار اصلا حرکتی ندارد، زمان بسیار دشواری برای کسب درآمد خواهید داشت و باور داشته باشید، مواقعی وجود خواهد داشت که بازار همانند یک مرده، ساکن باشد. این مقاله به شما کمک می‌کند تا مفهوم سشن های فارکس را یاد بگیرید و در نهایت متوجه شوید که چه زمانی، بهترین زمان برای انجام معاملات است.

آموزش سشن های فارکس
  برای شروع تولید فهرست مطالب ، یک هدر اضافه کنید

  ساعت کاری فارکس

  قبل از اینکه به بهترین زمان برای معامله نگاه کنیم، باید ببینیم یک روز 24 ساعته در دنیای فارکس چگونه است. بازار فارکس را می‌توان به چهار سشن معاملاتی عمده تقسیم کرد: سشن سیدنی، سشن توکیو، سشن لندن و زمان مورد علاقه ترامپ برای توییت کردن (قبل از بسته شدن حساب کاربری او)، سشن نیویورک. از لحاظ تاریخی، بازار فارکس سه سشن اوج معاملاتی داشت. معامله گران اغلب به جای تلاش برای معامله در بازارها در 24 ساعت در روز، بر یکی از سشن های فارکس تمرکز می‌کنند. این موضوع به عنوان “سیستم 3 سشنی فارکس” شناخته می‌شود.

  این سشن های فارکس شامل سشن آسیایی، اروپایی و آمریکای شمالی است که به آنها سشن توکیو، لندن و نیویورک نیز می‌گویند. برخی از معامله گران ترجیح می‌دهند سشن‌ها را با نام قاره متمایز کنند، برخی دیگر از معامله گران نیز ترجیح می‌دهند از نام شهرها استفاده کنند. ما ترجیح می‌دهیم در این مقاله از نام شهرها استفاده کنیم، اما نام قاره ها نیز جالب هستند. خط روزگردان یا خط بین‌المللی زمان (International Dateline) جایی است که، طبق سنت، روز جدید تقویم شروع می‌شود.

  مبدا زمانی سشن های فارکس
  مبدا زمانی سشن های فارکس

  از آنجایی که نیوزلند یک مرکز مالی بزرگ است، بازارهای فارکس صبح دوشنبه در آنجا باز شده، درحالیکه در بیشتر نقاط جهان هنوز یکشنبه است. اگرچه معاملات در نیوزلند شروع شدده، اما معاملات سشن سیدنی نامیده می‌شود. شاید منطقی بنظر نرسد، اما ما نیز طبق توافقات صورت پذیرفته رفتار می‌کنیم. تا روز جمعه، زمانی در هفته وجود ندارد که بازار به طور رسمی بسته شود.

  البته بین ساعت 19:00 تا 22:00 به وقت گرینویچ (22:30 الی 1:30 بامداد به وقت تهران)، زمانیکه اکثر معامله گران آمریکایی به خانه خود رفته و اکثر معامله گران نیوزیلند و استرالیایی در حال آماده شدن برای رفتن به سر کار هستند، وقفه کوتاهی وجود دارد. به غیر از تعطیلات آخر هفته، فقط دو تعطیلات رسمی وجود دارد که کل بازار فارکس تعطیل است، کریسمس و روز سال نو. در زیر جداول زمان باز و بسته شدن سشن های فارکس آمده است:

  سشن های فارکس به وقت محلی به وقت گرینویچ به وقت تهران
  سیدنی از 7 الی 16 از 21 الی 6 (روز بعد) از 00:30 الی 9:30
  توکیو از 9 الی 18 از 0 (بامداد) الی 9 از 3:30 الی 12:30
  لندن از 8 الی 17 از 7 الی 16 از 10:30 الی 19:30
  نیویورک از 8 الی 17 از 13 الی 22 از 16:30 الی 1:30 (روز بعد)
  همانطور که از جدول فوق حدس زدید، زمان واقعی باز و بسته شدن سشن های فارکس بر اساس ساعات کاری محلی بوده و بیشتر شروع ساعات کاری، بین 7 تا 9 صبح به وقت محلی است.

  سشن های فارکس در تابستان

  زمان‌های باز و بسته نیز در ماه‌های اکتبر/ نوامبر و مارس/ آوریل متفاوت است، زیرا برخی کشورها (مانند ایالات متحده، بریتانیا و استرالیا) تغییر ساعت تابستانی (صرفه‌جویی در زمان نور روز و هماهنگی ساعت کار اقتصادی) خواهند داشت. روزی از ماه که یک کشور به ساعت تابستانی می‌رود نیز متفاوت است و گیج کننده خواهد بود. اما کشور ژاپن ساعت تابستانی را رعایت نکرده، بنابراین سشن های ژاپن گیج کننده نخواهد بود.
  ممکن است، احتمالا به ساعت شروع معاملات سیدنی نگاه کنید و متعجب شوید که چرا دو ساعت در منطقه زمانی شرقی جابجا می‌شود. ممکن است فکر کنید که زمان شروع معاملات سیدنی تنها یک ساعت با زمان استاندارد در ایالات متحده تفاوت خواهد داشت، اما به یاد داشته باشید که وقتی ایالات متحده یک ساعت به عقب می‌رود، سیدنی در واقع یک ساعت به جلو حرکت می‌کند (فصول در استرالیا برعکس است). اگر قصد دارید در آن دوره زمانی معامله کنید، این نکته را در نظر داشته باشید.

  علبه بر ساعت تابستانی دشوار است، اما این چیزی است که زمانی اتفاق می‌افتد که یک بازار به صورت شبانه روزی معامله می کند! مهم است که به خاطر داشته باشید که ساعات کار بازار فارکس در ماه‌های مارس، آوریل، اکتبر و نوامبر تغییر می‌کند، زیرا کشورها در روزهای مختلف ساعت تابستانی را شروع می‌کنند.

  همپوشانی سشن های فارکس

  همچنین توجه داشته باشید که در بین هر سشن معاملاتی فارکس، یک دوره زمانی وجود دارد که در آن، دو سشن همزمان باز هستند. برای مثال، در طول تابستان، از ساعت 3:00 تا 4:00 صبح به وقت شرقی (11:30 الی 12:30 به وقت تهران)، سشن توکیو و سشن لندن با هم همپوشانی داشته و در طول تابستان و زمستان از ساعت 8:00 صبح تا 12:00 بعد از ظهر به وقت شرقی (16:30 الی 20:30 به وقت تهران)، سشن لندن و سشن نیویورک با هم همپوشانی دارند.

  به طور طبیعی، این زمان‌ها شلوغ‌ترین زمان‌ها در طول روزهای معاملاتی هستند، زیرا زمانی که دو بازار همزمان باز هستند، حجم بیشتری از معاملات وجود دارد. بالا بودن حجم معاملات منطقی است زیرا، در آن زمان، همه شرکت‌کنندگان در بازار در حال معامله بوده، به این معنی که پول بیشتری در حال انتقال است. حال بیایید به میانگین تغییرات پیپ جفت ارزهای اصلی در طول سشن های فارکس نگاهی بیندازیم.

  جفت ارز سشن توکیو سشن لندن سشن نیویورک
  EUR/USD 76 114 92
  GBP/USD 92 127 99
  USD/JPY 51 66 59
  AUD/USD 77 83 81
  NZD/USD 62 72 70
  EUR/JPY 102 129 107
  GBP/JPY 118 151 132
  AUD/JPY 98 107 103
  با مشاهده جدول فوق، خواهید دید که سشن لندن به طور معمول بیشترین تغییرات را به همراه دارد. توجه داشته باشید که چگونه برخی از جفت ارزها حرکات پیپ بسیار بزرگتری نسبت به سایر جفت ارزها دارند.
  میانگین تغییر پیپ در سشن های فارکس
  میانگین تغییر پیپ در سشن های فارکس

  برای مشاهده میانگین حرکت پیپ برای جفت ارزهای خاص در زمان واقعی، می‌توانید از ابزار MarketMilk™ استفاده کنید. برای مثال، در اینجا نوسانات ساعتی برای جفت ارز EUR/USD فیلتر شده در سشن‌های لندن و نیویورک آمده است:

  ابزار سشن های فارکس
  حال وقت آن رسیده تا نگاهی عمیق‌تر به هر یک از سشن‌های معاملاتی فارکس و همچنین دوره‌هایی که سشن‌ها با همدیگر تداخل دارند بیندازیم.

  سیستم 3 سشنی فارکس

  یکی از ویژگی های جالب بازار مبادلات ارز، باز بودن 24 ساعته آن است. معاملات شبانه روزی به سرمایه گذاران از سراسر جهان این امکان را می‌دهد که در ساعات کاری عادی، بعد از کار یا حتی در نیمه‌های شب معامله کنند. با این حال، وقتی صحبت از معامله در فارکس به میان می‌آید، همه زمان‌های روز یکسان نیستند.
  اگرچه همیشه بازاری برای این دسته از دارایی‌هایی که فارکس نامیده می‌شوند، وجود دارد، اما مواقعی وجود دارد که عملکرد قیمت به طور مداوم نوسان داشته و دوره‌هایی وجود دارد که قیمت‌ها کاهش می‌یابد. علاوه بر این، جفت ارزهای مختلف در زمان‌های خاصی از روز معاملاتی، رفتارهای متفاوتی از خود نشان می‌دهند که به دلیل اخبار اقتصادی – اجتماعی آن دسته از فعالان بازار است که در آن زمان آنلاین هستند.
  در این مقاله، ما سه سشن معاملاتی اصلی را پوشش خواهیم داد و بررسی می‌کنیم که چه نوع فعالیت بازاری را می‌توان در دوره‌های مختلف انتظار داشت و نشان خواهیم داد که چگونه می‌توان این دانش را با یک برنامه معاملاتی تطبیق داد.

  آشنایی با بازار 24 ساعته فارکس

  بازار 24 ساعته فارکس مزیت قابل توجهی را برای بسیاری از معامله گران سازمانی و فردی ارائه می‌دهد، زیرا نقدینگی و فرصت معامله در هر زمان قابل تصور را تضمین می‌کند. با این حال، اگرچه ارزها را می‌توان در هر زمان معامله کرد، تریدر فقط می‌تواند یک پوزیشن را برای مدت طولانی نظارت کند.
  از آنجایی که بیشتر معامله‌گران نمی‌توانند 24 ساعته بازار را بررسی کنند، فرصت‌ها از دست رفته و یا زمانی‌هایی هست که تریدر در دسترس نبوده و یک جهش در نوسانات منجر به حرکت در برابر یک پوزیشن ثابت می‌شود. به همین دلیل، یک معامله‌گر باید از زمان‌های نوسانات بازار آگاه بوده و تصمیم بگیرد که بهترین زمان برای به حداقل رساندن این ریسک بر اساس سبک معاملاتی خود چه زمانی است.

  به طور سنتی، بازار به سه سشن اوج فعالیت تقسیم می‌شود: سشن های فارکس آسیایی، اروپایی و آمریکای شمالی که به آنها جلسات توکیو، لندن و نیویورک نیز گفته می‌شود. این نام‌ها به جای یکدیگر استفاده می‌شوند، زیرا این سه شهر نشان‌دهنده مراکز مالی اصلی برای هر یک از مناطق هستند. هنگامیکه این سه قطب معامله در حال انجام معاملات هستند، بازارها بیشترین فعالیت را دارند، زیرا اکثر بانک‌ها و شرکت‌ها در این مناطق معاملات روزانه خود را انجام داده و همچنین تمرکز بیشتری بر روی معاملات آنلاین وجود دارد.

  سشن فارکس توکیو (آسیایی)

  هنگامی که نقدینگی در ابتدای هفته به بازار فارکس بازگردانده شود، طبیعتا بازارهای آسیایی اولین بازارهایی هستند که شاهد این امر هستند. به طور غیر رسمی، فعالیت از این بخش از جهان توسط بازارهای سرمایه توکیو نشان داده شده که همانطور که در جدول فوق بیان شد، و از نیمه شب تا ساعت 6 صبح به وقت گرینویچ (GMT) است.

  کشورهای قابل توجه دیگری نیز در این دوره حضور دارند، از جمله چین، استرالیا، نیوزلند و روسیه. با توجه به پراکندگی این بازارها، منطقی است که شروع و پایان سشن آسیایی فراتر از ساعات استاندارد توکیو باشد. ساعت‌های آسیایی اغلب بین ساعت 23 تا ساعت 8 صبح به وقت گرینویچ (روز بعد) برای فعالیت در این بازارهای مختلف در نظر گرفته می‌شوند. سشن آسیایی (توکیو) به وقت تهران بین ساعت 2:30 بامداد الی 11:30 است.

  سشن اروپایی فارکس (لندن)

  سشن اروپا درست قبل از پایان ساعات معاملاتی آسیا، بازار ارز را فعال نگه می‌دارد. این منطقه زمانی فارکس بسیار متراکم بوده و شامل تعدادی از بازارهای مالی بزرگ است که می‌توانند به عنوان سرمایه نمادین باشند.

  لندن تا به امروز در تعریف پارامترهای سشن اروپایی در نظر گرفته شده است. ساعات کاری رسمی در لندن بین 7:30 صبح تا 3:30 بعد از ظهر به وقت GMT (معادل 11 الی 19 به وقت تهران) است. این دوره معاملاتی همچنین به دلیل حضور سایر بازارهای سرمایه (از جمله آلمان و فرانسه) قبل از بازگشایی رسمی در بریتانیا گسترش یافته است، در حالی که پایان سشن به دلیل ماندگاری نوسانات تا پس از بسته شدن به تعویق افتاده است. بنابراین، ساعات کار سشن اروپا معمولا از 7 صبح تا 4 بعد از ظهر (به وقت GMT) است (بین 10:30 الی 19:30 به وقت تهران).

  سشن آمریکای شمالی فارکس (نیویورک)

  تا زمان آنلاین شدن سشن آمریکای شمالی، بازارهای آسیایی برای چند ساعت بسته شده‌اند، اما این زمان برای معامله گران اروپایی تنها نیمه روز معاملاتی است. سشن آمریکای شمالی تحت تسلط فعالیت در ایالات متحده، کانادا، مکزیک و کشورهای آمریکای جنوبی است. به این ترتیب، جای تعجب نیست که فعالیت در شهر نیویورک نشان دهنده نوسانات و مشارکت بالا در ای بخش از سشن های فارکس باشد.

  با در نظر گرفتن فعالیت اولیه در معاملات آتی مالی، معاملات کالا و تمرکز بر اخبار اقتصادی، ساعات کاری در آمریکای شمالی به طور غیررسمی از ساعت 12 ظهر (به وقت GMT) آغاز شده و با فاصله قابل توجهی که میان بسته شدن بازارهای ایالات متحده و باز شدن معاملات آسیایی وجود دارد، آرامش در بازار در پایان معاملات نیویورک و در ساعت 8 بعد از ظهر (به وقت GMT) با بسته شدن سشن آمریکای شمالی تعیین می‌شود (از ساعت 15:30 الی 23:30 به وقت تهران).

  در جدول و تصویر زیر، ساعات سشن های فارکس در سیستم 3 سشنی نمایش داده شده است.

  سشن (3 سشنی) بازار اصلی به وقت گرینویچ به وقت تهران
  سشن آسیایی توکیو از 23 الی 8 (روز بعد) از 2:30 بامداد الی 11:30
  سشن آسیایی سیدنی از 22 الی 5 (روز بعد) از 1:30 الی 8:30
  سشن اروپایی لندن از 7 الی 16 از 10:30 الی 19:30
  سشن آمریکای شمالی نیویورک از 12 الی 20 از 15:30 الی 23:30
  ساعات سشن های فارکس 3 تایی
  سشن های فارکس آسیایی/اروپایی با هم همپوشانی دارند و گاهی اوقات نوسانات بیشتری را به دلیل افزایش فعالیت معاملاتی در آن ساعات ایجاد می‌کنند. شکل زیر، افزایش در محدوده‌های ساعتی جفت ارزهای مختلف را در ساعت 7 صبح به وقت GMT (ساعت 10:30 به وقت تهران) نشان می‌دهد.
  تغییرات جفت ارزها در سشن ها
  تغییرات جفت ارزها در سشن های فارکس

  اگر جفت ارز تقاطعی از ارزهایی باشد که در ساعات آسیایی و اروپایی به طور فعال معامله می‌شوند (مانند EUR/JPY و GBP/JPY) واکنش بیشتری به همپوشانی های سشن های فارکس آسیایی/اروپایی و افزایش چشمگیر کمتری در پرایس اکشن در طول همزمانی جلسات اروپا/ایالات متحده خواهیم داشت. البته، وجود ریسک رویداد برنامه‌ریزی‌شده برای هر ارز، بدون در نظر گرفتن سشن های مرتبط به جفت ارزها یا اجزای آن، همچنان تأثیر قابل‌توجهی بر فعالیت خواهد داشت.

  تغییرات در زمان همپوشانی سشن های فارکس
  واکنش بیشتر به همپوشانی سشن های فارکس آسیایی/اروپایی در جفت هایی که به طور فعال در ساعات آسیایی و اروپایی معامله می شوند، در تصویر بالا نشان داده شده است.ب رای معامله گران بلندمدت یا معامله گران فاندامنتال، تلاش برای ایجاد پوزیشن در طول فعال ترین ساعات یک جفت ارز می‌تواند منجر به قیمت ورودی ضعیف، ورود از دست رفته یا معامله‌ای شود که با قوانین استراتژی در تعارض است. در مقابل، نوسانات برای معامله‌گران کوتاه‌مدت که پوزیشنی را برای طولانی مدت حفظ نمی‌کنند، حیاتی است.

  بهترین سشن فارکس برای معاملات

  هنگام معامله ارزها، یک شرکت کننده در بازار ابتدا باید تعیین کند که آیا نوسانات کم یا زیاد با سبک معاملاتی‌اش بهترین کارایی را دارد یا نه. معامله در طول همپوشانی سشن های فارکس یا زمان‌های اخبار اقتصادی معمولی ممکن است در صورتی که پرایس اکشن قابل توجهی مورد نظر باشد، گزینه ارجح باشد. گام بعدی این است با توجه به سوگیری نوسانات تصمیم بگیرید چه زمان هایی برای معامله بهتر است، سپس یک معامله گر باید تعیین کند که چه فریم‌های زمانی برای جفت معاملاتی ترجیحی آنها فعال هستند.
  هنگام در نظر گرفتن جفت EUR/USD، سشن متقاطع اروپا/ایالات متحده بیشترین تغییرات را پیدا خواهد کرد. معمولا جایگزین‌هایی برای معامله در این سشن وجود دارد و انتخاب نقطه ورود، بستگی به سبک معاملاتی تریدر دارد. اگر یکی از شرکت‌کنندگان بازار از ایالات متحده ترجیح می‌دهد ساعت‌های فعال را با GBP/JPY معامله کند، باید صبح زود بیدار شود تا از بازار عقب نماند. اگر این فرد یک معامله گر حرفه‌ای نباشد، کمبود خواب می‌تواند منجر به خستگی و اشتباه در تصمیم گیری او شود. جایگزین این امر ممکن است تجارت در ساعاتی باشد که در زمان همپوشانی جلسات اروپا/ایالات متحده باشد، جایی که نوسانات همچنان بالا است، حتی اگر بازارهای ژاپن در خواب هستند.

  اگر محدودیتی در زمان خود ندارید، همانطور که پیشتر گفته شد، در زمان همپوشانی سشن های فارکس اروپایی و آمریکایی، بازار بیشترین نوسانات را تجربه خواهد کرد که می‌تواند فرصت مناسبی برای ورود به معاملات باشد.

  اگرچه بازار فارکس به صورت 24 ساعته باز بوده و می‌توان هر زمان در آن معامله انجام داد. اما آنچه که باعث تغییرات اصلی قیمتی شده و پتانسیل کسب درآمد را برای تریدرها ایجاد می‌کند، فعالیت مراکز مالی مهم جهانی است. بورس های بزرگ دنیا هر زمان که شروع به معاملات نمایند، عرضه و تقاضای اصلی ایجاد شده و نمودارها به سرعت نوسان می‌کنند. ساعت‌هایی که بورس‌های جهانی فعال هستند، با عنوان سشن های فارکس شناخته می‌شود.

  تا چندی پیش، سه مرکز اصلی و اثرگذار در آسیا، اروپا و آمریکا وجود داشت که شامل بورس‌های توکیو، لندن و نیویورک می‌شد. با قدرت گرفتن بورس سیدنی، چهارمین سشن نیز به سشن های فارکس اضافه شد.

  هنگامیکه فعالیت دو بورس بزرگ جهانی همزمان شود، به آن همپوشانی سشن های فارکس گفته می‌شود. برای مثال، زمانیکه هم بورس لندن و هم بورس نیویورک مشغول به فعالیت هستند، بهترین پتانسیل برای کسب درآمد تریدرها وجود دارد.

  4.5/5 - (6 امتیاز)
  آیا این مطلب را می پسندید؟

  نظرات

  4 نظر در مورد سشن های فارکس به وقت ایران ❤️ آموزش کامل مفاهیم کاربردی

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  1. برای این تابستان از کدام جدول زمانبندی که گزاشتین باید استفاده کرد ؟

   57

  2. سلام .در ساعت هایی که ذکر شده ،تغییر نکردن ساعت تابستانی ایران لحاظ شده ؟

   56

  3. با سلام محتوای بسیار عالی بود و در ادامه بگم که تغییرات ساعت متاتریدر در ساعت تابستانی در کشور های مختلف متفاوت است که به این نکته حیاتی. توجهی نمی کنند 💥💥💥 و این مسئله در بک تست گرفتن خیلی حائز اهمیت است.

   82

  برچسب ها:
  اشتراک گذاری:
  واتساپتوییترفیسبوکپینترستلینکدین