آموزش کامل الگوی سر و شانه در معاملات فارکس و بورس

3371 بازدید
الگوی سر و شانه

الگوی سر و شانه

الگوی سر و شانه نوعی نمودار است که به صورت یک خط پایه با سه قله ظاهر می‌شود، بطوری که ارتفاع دو قله بیرونی تقریبا یکسان بوده و قله وسط دارای بیشترین ارتفاع است. در تحلیل تکنیکال، یک الگوی سر و شانه، شکل خاصی از نمودار را توصیف کرده که معکوس شدن روند صعودی به نزولی را پیش‌بینی می‌کند.

اعتقاد بر این است که الگوی سر و شانه یکی از قابل اعتمادترین الگوهای روند معکوس است. این الگو یکی از چندین الگوی برتری است که با درجات مختلف دقت نشان می‌دهد که روند صعودی به پایان خود نزدیک می‌شود.

الگوی سر و شانه در تحلیل تکنیکال
  برای شروع تولید فهرست مطالب ، یک هدر اضافه کنید

  ساختار الگوی سر و شانه

  الگوی سر و شانه زمانی شکل می‌گیرد که قیمت دارایی به سقف خود رسیده و بعد به کف آخرین حرکت صعودی خود برمی‌گردد. سپس، قیمت از سقف قبلی بالاتر می‌رود تا دماغه را ساخته و بعد دوباره به کف اولیه‌ی خود باز می‌گردد. در نهایت، قیمت دارایی دوباره افزایش یافته و قبل از اینکه یک بار دیگر به سمت پایه یا خط گردن الگوهای نمودار کاهش یابد، به قله‌ی اول رسیده و سپس روند نزولی به خود می‌گیرد.

  کاربرد الگوی سر و شانه

  اجزای الگوی سر و شانه

  الگوی سر و شانه از سه بخش به شرح ذیل تشکیل شده است:

  1. پس از روندهای صعودی طولانی، قیمت به اوج افزایش یافته و متعاقبا کاهش یافته تا یک فرورفتگی ایجاد کند.
  2. قیمت مجددا افزایش می‌یابد تا به‌طور قابل توجهی بالاتر از اوج اولیه، یک قله دوم را تشکیل داده و دوباره کاهش یابد.
  3. قیمت برای بار سوم افزایش می‌یابد، اما قبل از اینکه یک بار دیگر کاهش یابد فقط تا سطح اولین قله می‌رسد.

  قله اول و سوم شانه‌ها هستند و قله دوم سر را تشکیل می‌دهد. خطی که اولین و دومین فرورفتگی را به هم متصل می‌کند، خط گردن نامیده می‌شود.

  الگوی سر و شانه معکوس

  الگوی سر و شانه معکوس نیز یک شاخص قابل اعتماد است که می‌تواند نشان دهد که روند نزولی در شرف بازگشت به روند صعودی است. در این حالت، قیمت دارایی به سومین حد پایین متوالی خود می‌رسد که با رالی‌های موقت افزایش می یابند. از این میان، فرورفتگی دوم (سر) پایین‌ترین کف و فرورفتگی اولی و سومی (شانه‌ها) از فرورفتگی دوم اندکی بالاتر است. رالی نهایی و افزایش قیمت پس از سیگنال‌های شیب سوم، نشان می‌دهد که روند نزولی معکوس شده است و قیمت‌ها احتمالا صعودی خواهند بود.

  الگوی سر و شانه معکوس

  معکوس الگوی سر و شانه

  نقطه مقابل الگوی سر و شانه، سر و شانه معکوس است که به آن سر و شانه کف نیز می‌گویند. این الگو وارونه‌ی الگوی قبلی بوده و قسمت بالای سر و شانه برای پیش‌بینی برگشت در روندهای نزولی استفاده می‌شود. این الگو زمانی مشخص می‌شود که پرایس اکشن یک دارایی دارای ویژگی‌های زیر باشد:

  • قیمت به پایین‌ترین حد سقوط ‌کند و سپس افزایش ‌یابد.
  • قیمت به زیر سطح قبلی سقوط می‌کند و سپس دوباره افزایش یابد.
  • و در نهایت، قیمت دوباره کاهش یابد، اما نه به اندازه پایین ترین سطح دوم.

  هنگامی که فرورفتگی نهایی ایجاد شد، قیمت به سمت بالا حرکت می کند، به سمت مقاومتی که در نزدیکی بالای فرورفتگی‌های قبلی وجود دارد.

  شناسایی الگوی سر و شانه برروی چارت

  این الگو از یک “شانه چپ”، “سر” و یک “شانه راست” تشکیل شده که یک خط گردن را با سه قله نشان می‌دهد. قله میانی بالاترین ارتفاع را داشته، شانه چپ با یک موج نزولی به خط پایینی منتهی می‌شود و به دنبال آن افزایش بعدی را دنبال می‌کند. سر با کاهش قیمت دوباره تشکیل شده و خط پایین تر را تشکیل می‌دهد. سپس زمانی که قیمت یک بار دیگر افزایش یافت، شانه سمت راست ایجاد می‌شود، سپس پایین می‌آید و خط پایینی سمت راست را تشکیل می‌دهد.

  دلیل شکل گرفتن الگوی سر و شانه

  قیمت دارایی مانند نتیجه یک بازی طناب کشی مداوم بین خریداران و فروشندگان است. بالا یا پایین رفتن قیمت دارایی نتیجه مستقیم تعداد افراد در هر تیم است. کسانی که معتقدند قیمت دارایی افزایش می‌یابد، اصطلاحا گاو نامیده شده و به کسانی که معتقدند ارزش پایین خواهد رفت، اصطلاحا خرس گفته می‌شود. اگر تعداد بیشتری از تریدرها خرس باشند، قیمت آن دارایی کاهش یافته زیرا آنها دارایی خود را فروخته تا از ضرر احتمالی و از دست دادن پول جلوگیری کنند. اگر افراد بیشتری گاو باشند، با استفاده از این فرصت خریداران بیشتری سرمایه گذاری کرده و در نتیجه قیمت افزایش می‌یابد.

  رخدادهای موثر در شکل گیری الگو

  مانند تمام الگوها در چارت‌های معاملاتی، بالا و پایین شدن الگوی سر و شانه داستان بسیار خاصی را در مورد نبرد بین گاوها (روند رو به رشد) و خرس ها (روند نزولی) بیان می‌کند.

  اوج اولیه و کاهش‌های متعاقب آن نشان دهنده حرکت رو به کاهش روند صعودی قبلی است. گاوها تمایل به حفظ حرکت صعودی تا زمانی که ممکن است دارند، گاوها پشتیبانی می‌کنند تا قیمت را دوباره بالا ببرند و از اوج اولیه عبور کنند تا به بالاترین حد جدید خود برسند. در این مرحله، هنوز این امکان وجود دارد که گاوها بتوانند سلطه خود را بر بازار نگه داشته و روند صعودی خود را ادامه دهند.

  با این حال، هنگامی که قیمت برای بار دوم کاهش می‌یابد و به نقطه‌ای زیر اوج اولیه می‌رسد، واضح است که خرس‌ها در حال افزایش هستند. گاوها یک بار دیگر تلاش می‌کنند تا قیمت را بالا ببرند، اما فقط در رسیدن به اوج کمتری از اوج اولیه به دست آمده موفق می‌شوند. این عدم موفقیت در پیشی گرفتن از بالاترین سطح، نشان دهنده شکست گاوها و غلبه خرس‌ها است که باعث کاهش قیمت و تکمیل واژگونی (برگشت روند) می‌شود.

  روند بازار بعد از الگوی سر و شانه

  گفته می‌شود که نمودار سر و شانه، نشان دهنده تغیر روند صعودی به روند نزولی است و نشانگر این است که روند صعودی به پایان خود نزدیک می‌شود. سرمایه گذاران این الگو را به عنوان یکی از قابل اعتمادترین الگوهای برگشتی می‌شناسند.

  شناسایی نقطه ورود و خروج

  رایج ترین نقطه ورود، شکستگی خط گردن با توقف در بالا یا پایین شانه راست است. هدف قیمت (تارگت) تفاوت بین قیمت بالا و پایین با الگوی اضافه شده  (پایین بازار) یا کم شده (بالای بازار) به قیمت شکست است. این الگو مانند سایر الگوها روش کاملی نیست، اما روشی برای معامله در بازار بر اساس تغییرات منطقی قیمت ارائه می‌دهد.

  در یک روند صعودی، هنگامی که قیمت سه مرحله افزایش پیدا کرده، به نحوی که مرحله دوم بالاتر از مرحله اول و سوم باشد (سه قله که قله وسط بیشترین ارتفاع را دارد)، الگوی سر و شانه تشکیل می‌شود. در نبرد بین خریداران و فروشندگان، فروشندگان موفقتر بوده (قله سوم کوتاهتر از قله دوم شده) و باید انتظار شکست قیمت و تغییر روند از صعودی به نزولی را داشت. این الگو بسیار قابل اعتماد بوده، اما نمیتوان تنها با نتیجه‌ی یک الگو، برای انجام معاملات تصمیم گیری کرد.

  این الگو یکی از بخش‌های مهم تحلیل تکنیکال بوده و مناسب تمامی دارایی‌ها (بورس، فارکس، ارز دیجیتال و ...) است. در چارت تغییر قیمت رمزارزها نیز می‌توان از این الگو استفاده کرد.

  سر و شانه معکوس دقیقا همانند الگوی سر و شانه است، اما در روند نزولی شکل گرفته، فروشندگان سعی در کاهش قیمت داشته، اما نهایتا خریداران موفق بوده و قیمت افزایش خواهد یافت.

  چقدر این مقاله رضایت شما را جلب کرد؟
  آیا این مطلب را می پسندید؟

  نظرات

  0 نظر در مورد آموزش کامل الگوی سر و شانه در معاملات فارکس و بورس

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  هیچ دیدگاهی نوشته نشده است.

  برچسب ها:
  اشتراک گذاری:
  واتساپتوییترفیسبوکپینترستلینکدین