الگوی پرچم ❤️ آموزش کامل تصویری برای فارکس و ارز دیجیتال

3192 بازدید
الگوی پرچم

الگوی پرچم

در زمینه تحلیل تکنیکال، الگوی پرچم یک الگوی قیمتی است که در یک بازه زمانی کوتاه‌تر، برخلاف الگوهای قیمت غالب مشاهده شده در بازه زمانی طولانی‌تر در نمودار قیمتی حرکت می‌کند. دلیل این نامگذاری آن است که بیننده را به یاد پرچم روی میله پرچم می اندازد. در حقیقت الگوی مثلثی نیز بخشی و نمونه‌ای خاص از این الگو است.

الگوی پرچم برای شناسایی ادامه احتمالی روند قبلی از نقطه‌ای که قیمت در برابر همان روند تغییر کرده است، استفاده می‌شود. اگر روند از سر گرفته شود، افزایش قیمت می‌تواند سریع باشد و توجه به این الگو، زمان معامله را سودمند خواهد کرد.

آموزش الگوی پرچم در فارکس
  برای شروع تولید فهرست مطالب ، یک هدر اضافه کنید

  الگوی پرچم چیست؟

  پرچم‌ها مناطقی هستند که در پرایس اکشن تثبیت شدیدی داشته، حرکت خلاف روند را نشان داده و مستقیما پس از آن، یک حرکت جهت‌دار شدید قیمت دنبال می‌شود. این الگو معمولا از پنج الی بیست کندل قیمتی تشکیل شده است. الگوهای پرچم می‌توانند روند صعودی (پرچم صعودی) یا روند نزولی (پرچم نزولی) داشته باشند. پایین پرچم نباید از نقطه وسط میله پرچم قبل از آن، بلندتر شود. الگوهای پرچم پنج ویژگی اصلی دارند:

  1. روند قبلی
  2. کانال تثبیت
  3. الگوی حجم
  4. شکست
  5. تأییدی که در آن قیمت در همان جهت شکست حرکت می‌کند.

  الگوهای صعودی و نزولی ساختارهای مشابهی دارند اما در جهت روند و تفاوت‌های ظریف در الگوی حجم متفاوت هستند. الگوی حجم صعودی در روند قبلی افزایش، و در زمان تثبیت کاهش می‌یابد. در مقابل، یک الگوی حجم نزولی ابتدا افزایش یافته و سپس در سطح باقی می‌ماند، زیرا روندهای نزولی تمایل به افزایش حجم با افزایش زمان دارند.

  الگوی پرچم همچنین با خطوط موازی در ناحیه تثبیت مشخص می‌شود. اگر خطوط همگرا شوند، الگوها به عنوان یک الگوی گوه‌ای یا سه گوش نامیده می‌شوند. این الگوها از جمله قابل اعتمادترین الگوهای ادامه دهنده‌ای هستند که معامله‌گران از آنها استفاده می‌کنند. زیرا تنظیماتی را برای ورود به یک روند موجود ایجاد کرده که آماده ادامه است. این تنظیمات همگی مشابه بوده و تمایل دارند در موقعیت‌های مشابه، در یک روند موجود ظاهر شوند.

  الگوها همچنین از الگوهای حجم و شکست یکسان پیروی می‌کنند. این الگوها با کاهش حجم معاملات پس از افزایش اولیه مشخص می‌شوند. این امر نشان می‌دهد که معامله‌گرانی که روند غالب را پیش می‌برند، فوریت کمتری برای ادامه خرید یا فروش خود در طول دوره تجمیع دارند، بنابراین این امکان را ایجاد می‌کند که معامله‌گران و سرمایه‌گذاران جدید، این روند را با اشتیاق دنبال کرده و قیمت‌ها را با سرعتی سریع‌تر از حد معمول بالا ببرند.

  ترسیم الگوی پرچم در نمودار

  در این مثال از الگوی پرچم صعودی، پرایس اکشن در طول حرکت روند اولیه افزایش می‌یابد و سپس در ناحیه تثبیت کاهش می‌یابد. شکست ممکن است همیشه افزایش حجم بالایی نداشته باشد، اما تحلیلگران و معامله‌گران ترجیح می‌دهند یکی را در نظر بگیرند، زیرا نشان می‌دهد که سرمایه‌گذاران و سایر معامله‌گران در موج جدیدی وارد سهام شده‌اند.

  الگوی پرچم صعودی (گاوی)
  الگوی پرچم صعودی (گاوی)

  در الگوی پرچم نزولی، حجم همیشه در طول تثبیت کاهش نمی‌یابد. دلیل این امر این است که حرکت‌های نزولی و روند نزولی قیمت معمولا ناشی از ترس و نگرانی سرمایه‌گذاران از کاهش قیمت‌ها است. هر چه قیمت‌ها بیشتر کاهش یابد، سرمایه‌گذاران باقی‌مانده احساس فوریت بیشتری برای اقدام دارند.

  بنابراین این حرکات با الگوهای حجم بالاتر از حد متوسط (و افزایشی) مشخص می‌شوند. هنگامیکه قیمت، حرکت نزولی خود را متوقف می‌کند، حجم فزاینده ممکن است کاهش نیابد، بلکه در یک سطح باقی بماند که به معنای توقف در سطوح اضطراب است. از آنجایی که سطح حجم قبلا افزایش یافته است، شکست رو به پایین ممکن است به اندازه شکست رو به بالا در یک الگوی صعودی برجسته نباشد.

  الگوی پرچم نزولی (خرسی)
  الگوی پرچم نزولی (خرسی)

  ترید کردن با الگوی پرچم

  با استفاده از پویایی الگوی پرچم، تریدر می‌تواند با شناسایی سه نقطه کلیدی: ورود، حد ضرر و سود هدف، یک استراتژی برای تجارت چنین الگوهایی ایجاد کند. دقت داشته باشید که تریدرها هیچگاه صرفا با تکیه بر یک الگو یا اندیکاتور معاملات خود را انجام نداده، بلکه از آن‌ها برای ساخت استراتژی معاملاتی شخصی استفاده خواهند کرد.

  1. ورود: حتی اگر پرچم‌ها ادامه روند فعلی را نشان می‌دهند، عاقلانه است که برای جلوگیری از سیگنال نادرست، منتظر شکست اولیه باشید. معامله‌گران معمولا انتظار دارند یک تایم فریم پس از شکسته شدن قیمت و بسته شدن بالای (موقعیت لانگ) خط روند موازی بالایی، و در یک الگوی نزولی، یک تایم فریم پس از بسته شدن قیمت در زیر (موقعیت شورت) خط روند موازی پایین تر پرچم، وارد معامله شوند.
  1. حد ضرر: معامله‌گران معمولا انتظار دارند از طرف مقابل الگوی پرچم به عنوان نقطه حد ضرر استفاده کنند. به عنوان مثال، اگر خط روند بالایی الگویی 55 دلار به ازای هر سهم باشد، و خط روند پایین الگو 51 دلار به ازای هر سهم باشد، در این صورت سطح قیمتی زیر 51 دلار به ازای هر سهم، مکانی منطقی برای تعیین حد ضرر خواهد بود تا یک پوزیشن لانگ باز کنید.

  3. سود هدف: تریدرهای محافظه‌کار ممکن است بخواهند از تفاوت اندازه‌گیری شده در قیمت بین خطوط روند موازی الگوی پرچم برای تعیین سود هدف استفاده کنند. به عنوان مثال، اگر 4.00 دلار تفاوت وجود داشته باشد و نقطه ورود شکست 55 دلار باشد، معامله‌گر سود هدف خود را 59 دلار قرار می‌دهد. یک رویکرد خوش بینانه‌تر، اندازه‌گیری فاصله بر حسب دلار بین ارتفاع الگو و پایه میله پرچم برای تعیین یک سود هدف است.

  به عنوان مثال، اگر پایین‌ترین قیمت میله پرچم 40 دلار و بالای میله پرچم 65 دلار باشد، و اگر نقطه ورود شکست 55 دلار باشد، آنگاه سود هدفی که ممکن است معامله‌گر انتظار دستیابی به آن را داشته باشد، 80 دلار (55 دلار به علاوه 25 دلار) خواهد بود. علاوه بر این سه قیمت کلیدی، معامله‌گران باید به انتخاب اندازه پوزیشن و روند کلی بازار توجه زیادی داشته باشند تا موفقیت را در استفاده از الگوهای پرچم برای هدایت استراتژی های معاملاتی به حداکثر برسانند.

  کاربرد الگوی پرچم

  شکل الگوهای پرچم صعودی در دارایی با روند صعودی قوی پیدا می‌شوند و الگوهای ادامه دهنده خوبی در نظر گرفته می‌شوند. این الگوها پرچم صعودی نامیده می‌شوند زیرا الگوی آنها شبیه پرچم روی میله است. میله نتیجه افزایش عمودی یک سهام و پرچم نتیجه یک دوره تثبیت است. پرچم می‌تواند یک مستطیل افقی باشد اما اغلب به سمت پایین و دور از روند غالب است. یک نوع دیگر این الگو، نشان صعودی سه گوش نامیده شده که در آن تثبیت به شکل یک مثلث متقارن است.

  الگوی پرچم صعودی چیست؟

  شکل پرچم به اندازه روانشناسی زیربنایی این الگو مهم نیست. اساسا، علیرغم یک رالی عمودی قوی، دارایی از افت محسوس خودداری می‌کند، زیرا در الگوی گاوی (زمانیکه سرمایه‌گذاران انتظار دارند قیمت در بازار افزایش یابد) خریداران هر دارایی را که می‌توانند به دست آورند، می‌خرند. شکست یک پرچم اغلب منجر به یک حرکت قدرتمند به سمت بالا شده که طول میله پرچم قبلی را اندازه‌گیری می‌کند. توجه به این نکته ضروری است که این الگوها به صورت معکوس عمل می‌‍کنند و به عنوان الگوی سه گوش و الگوی خرسی شناخته می‌شوند. پرچم های گاوی معمولا همزمان با یک رالی بازار جدید ظاهر می‌شوند.

  نمونه هایی از پرچم های صعودی

  بیایید به چند نمونه از پرچم‌های صعودی که در نمودارهای قیمت ظاهر می‌شوند نگاهی بیندازیم تا مفهوم و نحوه ظاهر شدن آنها را به صورت بصری نشان دهیم.

  نمودار قیمتی که در ادامه به آن می‌پردازیم (از شرکت Answers Corp) نمونه خوبی از یک پرچم صعودی است که ممکن است در حال شکستن باشد. در حالی که پرچم یک مستطیل کامل نیست، آنچه مهمتر است، فرض اصلی پشت الگوی کلی است. به افزایش شدید قیمت سهام در شکل گیری میله پرچم و تثبیت فشرده‌ای که به دنبال آن می‌آید توجه کنید. گاوها منتظر قیمت‌های بهتر نیستند و هر فرصتی را که به دست می‌آورند، خرید می‌کنند.

  هدف برای پرچم گاوی با اندازه گیری طول میله پرچم و بیرون انداختن آن از نقطه شکست به دست می‌آید. این میزان یک قیمت هدف در ANSW در حدود 9.50 دلار خواهد داشت.

  الگوی پرچم صعودی
  میله (Pole) و پرچم

  پرچم گاوی مستطیلی

  نمودار قیمت زیر از شرکت America Service Group Inc. نمونه ای از پرچم گاوی مستطیلی است. همچنین، به دم‌های بلند پایینی روی شمع‌ها توجه کنید که هر بار که قیمت به کمتر از 10 دلار می‌رسد، خرید واضحی را نشان می‌دهد. حجم نیز در دو سشن (آشنایی با سشن‌های فارکس به وقت ایران) گذشته شروع به افزایش کرده است. یکی از ویژگی‌های رایج پرچم های گاوی، الگوی حجم معمولی است.

  معمولا وقتی دارایی میله پرچم را می‌سازد، حجم افزایش می‌یابد. سپس با تثبیت قیمت دارایی، حجم به شدت کاهش می‌یابد. در شکست پرچم گاوی اغلب شاهد افزایش دیگری در حجم هستیم، اگرچه حجم ممکن است به طور چشمگیری افزایش نیابد.

  الگوی پرچم مستطیلی

  شکست پرچم گاوی

  نمودار قیمت Cantel Medical Corp نمونه‌ای است که به نظر می‌رسد از الگوی پرچم گاوی خارج شده است. بالای پرچم به وضوح نزدیک منطقه 15 دلاری مشخص شده بود و CMN می‌توانست بالاتر از این سطح بسته شود. در حالی که CMN می‌تواند یک افزایش سهموی دیگر را وارد کند، اغلب سهام برای آزمایش ناحیه شکست چند سشن بعد بازگشته و ورود دوم را ارائه می‌دهد.

  گزینه‌های زیادی برای محافظت از این نوع معامله با حد ضرر وجود دارد. معامله‌گران بلندمدت اغلب توقف‌های خود را زیر میله پرچم قرار می‌دهند و سایر معامله‌گران از توقف‌های مطمئن‌تری مانند توقف دو-میله‌ای استفاده می‌کنند.

  شکست الگوی پرچم گاوی
  شکست الگوی پرچم گاوی

  الگوی پرچم گاوی فشرده

  نمودار قیمت CF International Inc یک نمونه عالی از یک پرچم واقعا فشرده است. اغلب، پرچم‌های فشرده‌تر بهترین عملکرد را دارند و همچنین سطوح حد ضرر آسان‌تری را ارائه می‌کنند. پرچم‌های گاوی معمولا در کمتر از سه هفته به طریقی رفع می‌شوند. در دوره های طولانی‌تر، الگو به صورت مستطیل یا مثلث می‌شود.

  همانطور که در شکل زیر نشان داده شده است، ICFI پس از تثبیت برای بیش از یک هفته، بالاتر از ناحیه مقاومت نزدیک به 24.50 دلار حرکت می‌کند. این از الگوی معمول پیروی کرده و نشان می‌دهد که این سهم می‌تواند در مسیر صعودی خود باشد.

  الگوی پرچم فشرده

  درحالیکه هیچ کس نمی‌داند که رشد بازار ادامه خواهد داشت یا معکوس خواهد شد، معامله گران باید پرایس اکشن را دنبال کنند و احتمالات را بررسی کنند. در حالی که همه الگوهای نمودار مستعد سیگنال‌های نادرست و حرکت های غافلگیرکننده هستند، الگوی پرچم صعودی جزو قابل اعتمادترین و موثرترین الگوها هستند.

  پرچم یک الگوی قیمتی است که در تحلیل تکنیکال و پرایس اکشن استفاده شده که در بازه‌های زمانی کوتاه‌تر، برخلاف روند قیمت غالب مشاهده شده در یک دوره طولانی‌تر در نمودار قیمت، حرکت می‌کند. این نامگذاری به این دلیل است که انسان را به یاد پرچم بالای میله پرچم می‌اندازد. در حقیقت، الگوی مثلثی نمونه‌ای خاص و بخشی از الگوی پرچم است.

  پرچم گاوی یک افزایش شدید (میله) و به دنبال آن یک نمودار قیمت مستطیل شکل نشان دهنده تثبیت قیمت (پرچم) است. حجم معاملات معمولا در میله افزایش می‌یابد و سپس در تثبیت کاهش می‌یابد.

  الگوهای پرچم یکی از قابل اعتمادترین الگوهای ادامه دهنده هستند که معامله‌گران از آنها استفاده می‌کنند. زیرا آنها تنظیماتی برای ورود به یک روند موجود ایجاد می‌کنند که آماده ادامه دادن است. فرمهای پرچم وقتی که ظاهر می‌شوند کاملا مشابه بوده و تمایل دارند در موقعیت‌های مشابه در یک روند موجود نیز ظاهر شوند.

  چقدر این مقاله رضایت شما را جلب کرد؟
  آیا این مطلب را می پسندید؟

  نظرات

  0 نظر در مورد الگوی پرچم ❤️ آموزش کامل تصویری برای فارکس و ارز دیجیتال

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  هیچ دیدگاهی نوشته نشده است.

  برچسب ها:
  اشتراک گذاری:
  واتساپتوییترفیسبوکپینترستلینکدین